PZL P11c 762mm laser. vyřezávaný
Minimaketa polského stíhacího letadla s gumovým pohonem. Laserem vyřezávané díly, vrtule, gumový svazek a potah. materiál. Rozpětí 762 mm.
Stíhací letouny PZL P.11 s nádhernými "racčími" lomenými křídly jsou nesmrtelným symbolem statečného boje polské armády proti drtivému německému útoku v září 1939. Svým způsobem ztělesňují vrchol předválečných "mírových" strojů - s rychlostí něco pod 400 km/h, se slabou výzbrojí čtyř kulometů puškové ráže, bez pancéřování kabiny a samosvorných obalů nádrží. Bez ohledu na schopnosti pilotů a jejich statečnost musely velmi rychle vykrvácet v boji se stejně rychlými celokovovými bombardéry ježícími se kulomety, o moderních Messerschmittech Bf-109 s kanónovou výzbrojí a nejméně o 100 km/h vyšší rychlostí ani nemluvě. Přesto dosáhly P.11 řadu úspěchů - dařilo se jim třeba překvapivě dobře proti těžkopádným dvoumotorovým Messerschmittům Bf-110; uvádí se, že P.11 sestřelily 110 německých letadel za cenu ztráty 100 vlastních strojů.... Stavebnice americké firmy DUMAS Aircraft představuje ideá ... více »Stíhací letouny PZL P.11 s nádhernými "racčími" lomenými křídly jsou nesmrtelným symbolem statečného boje polské armády proti drtivému německému útoku v září 1939. Svým způsobem ztělesňují vrchol předválečných "mírových" strojů - s rychlostí něco pod 400 km/h, se slabou výzbrojí čtyř kulometů puškové ráže, bez pancéřování kabiny a samosvorných obalů nádrží. Bez ohledu na schopnosti pilotů a jejich statečnost musely velmi rychle vykrvácet v boji se stejně rychlými celokovovými bombardéry ježícími se kulomety, o moderních Messerschmittech Bf-109 s kanónovou výzbrojí a nejméně o 100 km/h vyšší rychlostí ani nemluvě. Přesto dosáhly P.11 řadu úspěchů - dařilo se jim třeba překvapivě dobře proti těžkopádným dvoumotorovým Messerschmittům Bf-110; uvádí se, že P.11 sestřelily 110 německých letadel za cenu ztráty 100 vlastních strojů....
Stavebnice americké firmy DUMAS Aircraft představuje ideální stroj pro modeláře, který má již aspoň základní zkušenosti se stavbou malých modelů poháněných gumovým svazkem (jako vůbec model pro získání základních zkušeností s klasickou stavbou doporučujeme nejprve postavit např. některý z kabinových hornoplošníků od firmy Guillow's nebo HERR). Zdokonalíte se ve stavbě "žbrdličkové" kostru trupu i křídla, potahování papírem a lakování, přípravě a ošetřování gumového svazku, zalétávání - prostě ve všech těch nádherných dovednostech ryzí klasické modelařiny. Vzhledem k velikosti modelu a složitosti předlohy je stavby už docela dost, ale díky vysoce předpracovaným laserem vyřezávaným dílům to jde jako po másle.
Stavebnice volně létající polomakety polského stíhacího hornoplošníku určená pro pohon gumovým svazkem. Model je klasické celobalsové konstrukce v rozsypu s laserem vyřezávanými dřevěnými díly, maketovými doplňky z vakuově tvářeného plastu a plastovými díly zhotovenými vstřikovým lisováním. Trup je konstruován pravou minimaketářskou technologií s přepážkami a velkým množstvím podélníků, které umožňují věrně reprodukovat oblé tvary moderních strojů. Staví ve dvou krocích - díky "rozříznutí" ve svislé rovině postavíte přímo na pracovní desce nejprve jednu polovinu trupu, a k ní poté "dolepíte" polovinu druhou. Tak je zajištěno, že i trup komplikovaných tvarů postavíte rovný a souměrný, bez potřeby jakýchkoliv speciálních přípravků. Křídlo je klasické konstrukce z nosníků a žeber, ocasní plochy z balsových lišt a laserem vyřezávaných dílů.
P.11 je také vhodný pro přestavbu na RC model - je již dostatečně velký, aby unesl celkem běžné miniaturní RC vybavení s 5-6g servy. Pro pohon můžete použít střídavý motor třídy AXI 2204 nebo 2208 a dvou- nebo tříčlánek Li-Po 300-800 mAh
Stavebnice obsahuje: balsové laserem vyřezávané díly, balsové nosníky, vakuově lisované díly (kryt motoru, kryt kabiny...), plastovou vrtuli s hřídelí a hlavicí, gumový svazek (soutěžní guma FAI TAN II), kola, ocelovou strunu na podvozek a další drobné díly, barevný potahový papír, aršík samolepek, stavební plán.
Rozpětí [mm] | 762 |
Délka [mm] | 540 |
Ovládané funkce | Žádné |
Náročnost stavby | S2 |
Náročnost pilotáže | P0 |